„Nie jedz tego, to na święta ” – świątecznie o Teście Pianki

Zapach pieczonego ciasta i innych smakołyków unosi się w powietrzu, pobudzając zmysły domowników i wypełniając domowe wnętrze. Już się w głowie kłębią smaki, już by się chciało zrobić w lodówce braki i już chcesz sięgnąć po ten kawałek serniczka, aż nagle… słyszysz głos! I cały czar pryska. 
„NIE JEDZ, TO NA ŚWIĘTA” – mówi postać z wałkiem w ręku. Największe szczęście w tym, że nie jesteś w jej zasięgu. 

Takich jednak świąt całe czarowanie, że po chwili słyszysz też:
„Aaaa, zjedz sobie. I tak zostanie.” 


Marshmallow Test

Powyższa historia przypomina mi o Marshmallow Test, czyli Teście Pianki. Po raz pierwszy przeprowadzono go już w latach 60. w pewnym przedszkolu, czym zajął się psycholog Walter Mischel.

Jest wiele współczesnych wersji eksperymentu polegającego na tym, że uczestnik otrzymuje jedną słodką piankę i może zjeść ją od razu albo trochę poczekać i po jakimś czasie dostać od eksperymentatora drugą. Oczywiście dziecko najpierw poznaje zasady tej „zabawy”, a następnie zostaje samo w tak zwanym Pokoju Niespodzianek z kuszącą pianką – tak, jak wygląda to na zamieszczonym filmiku:

 

Święta „Testem Pianki”

Podobnie przed świętami możemy podjadać to, co miało doczekać świąt lub poczekać i cieszyć się później wspólnie z innymi. Tak samo możemy od razu podkraść trochę cukierków pozawieszanych na choince albo poczekać na czas rozbierania jej. Niektórzy nie mogą też doczekać się wręczenia komuś prezentu i albo przezwyciężają swoją chęć, albo dają prezent przed czasem (już ja wiem, o kim mówię).

papierki po cukierkach

Odraczanie gratyfikacji

Wszystko to składa się na pojęcie odraczania gratyfikacji, czyli umiejętności powstrzymywania się od natychmiastowej nagrody-przyjemności w celu otrzymania jeszcze większej nagrody w późniejszym czasie.

Pamiętam, że jako dziecko nie chciałam przegryzać cukierka z nadzieniem jak najdłużej, by „ćwiczyć siłę woli”, co bardzo bawiło moją babcię. Do dziś nie wiem, co ją tak bawiło, ale to ćwiczenie z nimm2 miałam w przedszkolu opanowane niemal do perfekcji. Z niejedzeniem pierogów przed czasem za to nieco gorzej…

Wyniki badań – odraczanie a życiowy dobrostan

I niby takie małe coś, a okazuje się, że z podłużnych badań profesora Mischela od Testu Pianki wynikają bardzo istotne rzeczy. Dzieci, które umiały poczekać na drugą piankę/inne słodycze w przyszłości uzyskiwały lepsze wyniki w szkolnym egzaminie SAT, który jest ważnym kryterium przy rekrutacji do amerykańskich college’ów. Co więcej, w późniejszych latach dzieci te rzadziej sięgały po różnego rodzaju używki, lepiej utrzymywały związki intymne oraz lepiej radziły sobie z problemami interpersonalnymi. Fakt zdolności do wytrwałego dążenia do celu pozytywnie koreluje więc z życiowym dobrostanem.


A Ty? Umiesz powstrzymywać się przed podkradaniem świątecznych smakołyków?
Ja nie muszę. Babcia i tak wciska we mnie wszystko pod pretekstem „spróbuj, czy dobre” ❤ !

 

 

 

Reklamy

2 myśli w temacie “„Nie jedz tego, to na święta ” – świątecznie o Teście Pianki

  1. Dzięki za bardzo ciekawy wpis. Ogółem od jakiegoś czasu Cię obserwuje i muszę przyznać, że dobrze się Ciebie czyta 🙂 Życzę Ci Wesołych Świąt, dużo dobrego jedzenia, spokojnej i rodzinnej atmosfery! Pozdrawiam 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s