„Co się stanie, kiedy założysz dwie różne skarpetki? Coś się wtedy zmieni?”

„Co się stanie, kiedy założysz dwie różne skarpetki? Coś się wtedy zmieni?”

To myśl rzucona przez Katarzynę Stryjek podczas wczorajszego panelu dyskusyjnego po konferencji „Divers-i-Ty. W obliczu różnorodności.”
Jak ważny był ten panel, ludzie! O jak cholernie ważnym temacie mówiliśmy i słuchaliśmy siebie nawzajem.

Te skarpetki niby takie o, a kiedy w wieku lat 9 nie chciało mi się znaleźć drugiej, takiej samej  i założyłam inną, po czym poszłam do koleżanki, spotkałam się z totalnym zdziwieniem. W znaczeniu negatywnym. Po chwili negatywnym szokiem obdarzyła mnie reszta zgromadzonych dzieci, nakręcając się nawzajem. A przecież skarpetka nie była od drugiej nawet skrajnie inna!

Jeżeli więc różne skarpetki potrafią wywołać społeczny sprzeciw, to co dopiero z różnorodnością w innych kwestiach.

Można mówić i mówić psychologicznie o uprzedzeniach, stereotypach i dyskryminacji, ale darujmy sobie. Dość definicji w nauce i dość definiowania wszystkiego na co dzień. Czasami warto odpuścić. I do tego też doszła jedna z grup dyskusji, próbując różnorodność zdefiniować…

…bo skoro mowa o różnorodności, po co tworzyć jedną definicję. Choćby i roboczą. Może być ich totalnie wiele i nikogo nie trzeba szufladkować, choć powiem szczerze, że moje studia do bólu wzmacniają chęć wrzucania w kategorie. Warto czasami się od tego oderwać. Zwłaszcza, gdy ma się ochotę analizować każdy szczegół.

Dziękuję więc, AKTYWNIE obecni podczas „Divers-i-Ty…”. Byliście świetni. Każdy inny i każdy tak samo wartościowy, mimo różnych zawodów, stanowisk czy doświadczeń. I właśnie to kocham w dobrze poprowadzonych warsztatach czy dyskusjach. Oby jak najwięcej takich spotkań. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s